Nikolina Dečman državljanka je Republike Hrvatske, Hrvatica. Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, smjer računovodstvo, završila je u srpnju 2007. godine. U prosincu 2007. godine upisuje specijalistički poslijediplomski studij „Računovodstvo i porezi“ na istoimenom fakultetu. Specijalistički poslijediplomski rad pod nazivom „Utjecaj harmonizacije financijskog izvještavanja na razvoj malih i srednjih poduzeća“ (mentor: prof. dr. sc. Katarina Žager) obranila je u veljači 2009. godine te time stekla titulu sveučilišnog specijaliste iz područja računovodstva i poreza. Poslijediplomski doktorski studij, smjer Poslovna ekonomija upisala je 2009. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Akademski stupanj doktorice znanosti (znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstvenog polja ekonomije i znanstvene grane računovodstvo) stekla je 11. listopada 2013. godine obranom doktorske disertacije pod nazivom „Računovodstvene informacije u funkciji upravljanja malim i srednjim poduzećima“ (mentor: prof. dr. sc. Katarina Žager).
Nikolina Dečman zaposlena je 2007. godine na Katedri za računovodstvo Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao znanstveni novak u suradničkom zvanju asistenta. Godine 2013. izabrana je u suradničko zvanje višeg asistenta u području društvenih znanosti, polju ekonomije. U znanstveno zvanje znanstvenog suradnika izabrana je 2014. godine, a u znanstveno-nastavno zvanje docentice 2016. godine. U znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika izabrana je 2019. godine, dok je u znanstveno-nastavno zvanje izvanredne profesorice izabrana 2021. godine.
Sudjeluje u izvođenju nastave na kolegijima koji se izvode u okviru Katedre za računovodstvo Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i to na sveučilišnom i stručnom studiju. U svom radu izvodila je nastavu na sljedećim kolegijima: Računovodstvo, Računovodstvo I, Računovodstvo II, Analiza financijskih izvještaja, Strateško računovodstvo, Računovodstvo malih i srednjih poduzeća, Računovodstveni informacijski sustavi, Međunarodno računovodstvo, Računovodstveno izvješćivanje, Osnove računovodstva, Uvod u analizu financijskih izvještaja, Računovodstvo obrtnika. Sudjelovala je i u izvođenju nastave na specijalističkim poslijediplomskim studijima i to na sljedećim kolegijima: Računovodstveni sustavi u RH i EU, Financijsko izvještavanje, Korporativna analiza financijskih izvještaja te Osnove računovodstva za financijsko izvještavanje.
U dosadašnjem znanstvenom i stručnom radu usavršavala se na više znanstvenih i stručnih radionica u zemlji i inozemstvu („Case Method Teaching Seminar Part I“ u organizaciji Harvard Business Publishing-a, „IFRS for SMEs Train the Trainers Workshop“ u organizaciji Centra za financijsko izvještavanje Svjetske banke i IFRS Fundacije, „Writing Effectively About Your Research“ u sklopu radionice za doktorande na Sveučilištu u Zagrebu, radionica za doktorande u sklopu konferencije pod nazivom „Fifth European Auditing Research Network Symposium Conference“ i dr.). Pohađala je i uspješno završila edukacijski program za stjecanje zvanja „Ovlašteni interni revizor – specijalist za gospodarstvo“. Nadalje, pohađala je i uspješno apsolvirala „Program edukacije za razvijanje kompetencija visokoškolskih nastavnika“ organiziran u suradnji Ekonomskog i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U studenom 2015. godine sudjelovala je u znanstveno-nastavnom usavršavanju u Njemačkoj na Hochschule Osnabrück - University of Applied Sciences na Institutu za menadžment i tehnologiju (Fakultät Management, Kultur und Technik/Faculty of Management, Culture and Technology) u Lingenu gdje je izvodila nastavu u okviru kolegija Entrepreneurship, Business Finance, Business Management i Financial Accounting na prijediplomskom i diplomskom studiju. Pored navedenog, prijavila se na Erasmus+ natječaj za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja gdje joj je odobreno financiranje mobilnosti u svrhu stručnog usavršavanja na Yasar University, Izmir, Turska u travnju 2016. godine. Tijekom 2022. godine realizirala je dvije mobilnosti u okviru programa ERASMUS+, u sklopu aktivnosti poučavanja i učenja (Learning, Teaching and Training Activities). Stručno se usavršavala na University of Belgrade – Faculty of Economics and Business u Beogradu, u području financija, te na Cracow University of Economics u Krakovu, u području trgovine i međunarodnog poslovanja.
Do sada je, samostalno i u koautorstvu, objavila sedamdesetak znanstvenih i stručnih radova iz područja računovodstva, računovodstva malih i srednjih poduzeća, analize financijskih izvještaja te financijskog i nefinancijskog izvještavanja. Samostalne i koautorske radove objavljivala je i izlagala na domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim skupovima. Ima bogato iskustvo na različitim međunarodnim i nacionalnim projektima, na kojima je sudjelovala kao voditeljica ili suradnica (Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Erasmus+, Hrvatska zaklada za znanost, Sveučilište u Zagrebu, Poljska nacionalna agencija za akademsku razmjenu). Od 2020. godine bila je glavna koordinatorica projekta strateškog partnerstva financiranog iz programa ERASMUS+ KA2 pod nazivom „Izazovi i prakse poučavanja ekonomskih disciplina u eri digitalizacije“, koji je uspješno završen u travnju 2023. godine. Kvaliteta i uspješnost projekta potvrđena je i priznanjem Agencije za mobilnost i programe EU (AMPEU) koja je projektu DIGI4Teach dodijelila oznaku „Primjer dobre prakse“. Posjeduje bogato iskustvo i izraženu stručnost u svim segmentima upravljanja i provedbe projekata, uključujući upravljanje, financije, administraciju, organizaciju događanja, diseminaciju i komunikaciju, kontinuirano izvještavanje, akademsko pisanje (članci i knjige), izradu nastavnih materijala uz pomoć digitalnih alata, poučavanje i edukaciju, kao i recenziranje znanstvenih radova. Bila je voditeljica projekta pod nazivom „Postojeće stanje i perspektive primjene fer vrijednosti u financijskom izvještavanju malih poduzeća“ koji je financiran uz kratkoročnu potporu za namjensko institucijsko financiranje znanstvene djelatnosti na Sveučilištu u Zagrebu u 2018. i 2019. godini. U svojstvu suradnika aktivno je sudjelovala na nekoliko znanstveno-istraživačka projekta: projektu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa pod nazivom "Harmonizacija financijskog izvještavanja malih i srednjih poduzeća"; projektu Fonda za razvoj Sveučilišta pri Sveučilištu u Zagrebu pod nazivom „Razvoj i primjena metode slučaja (case-metode) u izvođenju nastave iz kolegija Međunarodno računovodstvo“; projektu „Unapređenje modela financijskog izvještavanja za mikro poduzeća“ financiranom od strane Sveučilišta u Zagrebu i to Potporom znanstvenim i umjetničkim istraživanjima; projektu kratkoročne financijske potpore Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom "Unaprjeđenje modela sastavljanja bilješki uz financijske izvještaje" te projektu Hrvatske zaklade za znanost, projekt STRUNA - "Izgradnja hrvatskoga računovodstvenog nazivlja".
Aktivni je član Sekcije internih revizora. Sudjelovala je na izradi tehničkog opisa i modela zadatka te u radu Prosudbenog povjerenstva na Državnom natjecanju učenika strukovnih škola – Worldskills Croatia 2019. i 2022. godine u natjecateljskoj disciplini Računovodstvo iz Obrazovnoga sektora Ekonomija, trgovina i poslovna administracija. Bila je dugogodišnja članica Županijskog povjerenstva za pripremu i provedbu natjecanja učenika/ca iz Računovodstva te sudjeluje u izvođenju edukacijskog programa za stjecanje certifikata ovlaštenog internog revizora. Izabrana je za članicu Fakultetskog vijeća Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u mandatnom razdoblju od 2018. do 2020. godine te od 2024. do 2027. godine. Bila je voditeljica stručnih prijediplomskih i diplomskih studija, predsjednica Odbora za suradnju sa srednjim školama te članica Odbora za preddiplomski studij na Ekonomskom fakultetu - Zagreb. Trenutno obnaša dužnost prodekanice za poslovanje, protokol i organizaciju.
Od strane Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika dobila je priznanje za doktorsku disertaciju te za specijalistički poslijediplomski rad. Za vrijeme studija bila je demonstratorica na katedri za matematiku i katedri za računovodstvo. Također je bila i dobitnica Dekanove nagrade za izvrstan uspjeh i postignute rezultate te državne stipendije za iznimno nadarene studente.
VAŽNIJA DJELA:
Knjige, priručnici, monografije, leksikoni i poglavlja u knjigama:
Dečman, N. (2023.), The Regulatory Framework of Non-Financial Reporting, U: Pierański, B. et al. (ur.), Sustainability, Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, str. 385–403.
Brozović, M., Dečman, N., Gulin, D. et al. (ur.) (2023.), 30 godina od prve primjene Zakona o računovodstvu i Zakona o reviziji u Republici Hrvatskoj, Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika.
Sever Mališ, S., Dečman, N. i Pavić, I. (2022.), Transformation of Teaching Practices in Higher Education during the Corona Crisis – The Case of Croatia, u: Education Systems: Past, Current and Future Trends, New York: Nova Science Publishers, str. 73–102.
Brozović, M., Dečman, N., Filko, M., Ježovita, A., Mamić Sačer, I., Novak, A., Ostroški Anić, A., Pavić, I., Pavić, M., Rep, A. et al. (2021.), Hrvatsko računovodstveno nazivlje, Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Dečman, N., Petera, P., Remlein, M. i Rep, A. (2021.), Non-financial reporting in selected European countries, u: Accounting Challenges for Sustainability and Innovations, Poznań: Poznań University of Economics and Business, str. 73–90.
Dečman, N., Remlein, M. i Rep, A. (2021.), Sustainability and corporate social responsibility in accounting, u: Accounting Challenges for Sustainability and Innovations, Poznań: Poznań University of Economics and Business, str. 11–25.
Rep, A. i Dečman, N. (2021.), Social Responsibility Reporting Standards, u: Accounting Challenges for Sustainability and Innovations, Poznań: Poznań University of Economics and Business, str. 27–43.
Dečman, N. et al (2016.), Sastavljanje računa dobiti i gubitka – izvještaja o uspješnosti poslovanja, u: Dečman, N. (ur.), Računovodstvo I - priručnik za vježbe, Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, str. 82-106; 167-181.
Dečman, N. et al (2016.), Sastavljanje bilješki uz financijske izvještaje, u: Dečman, N. (ur.), Računovodstvo I - priručnik za vježbe, Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, str. 134-141; 196-210.
Žager, K., Dečman, N. (2015.), Računovodstvo malih i srednjih poduzeća. Sveučilišni udžbenik. Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika. ISBN 978-953-277-097-1
Znanstveni i stručni članci:
Đurović, M. i Dečman, N. (2025.), The impact of digitalization on enhancing business processes in accounting firms. The case of Croatia, Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, 49(1), str. 145–162. https://doi.org/10.5604/01.3001.0055.0287
Hauptman, L., Žmuk, B. i Dečman, N. (2024.), Tax governance in compliance: The role of motivational postures and behavioral intentions, Problems & Perspectives in Management, 22(1), str. 500–513. https://doi.org/10.21511/ppm.22(1).2024.40
Rep, A. i Dečman, N. (2023.), Standardizirani obrazac bilješki uz financijske izvještaje za mikro i mala poduzeća, Računovodstvo i financije, (9), str. 29–32.
Dečman, N., Brozović, M. i Pavić, I. (2023.), Motivation During E-Learning – Case of Students from the Field of Economics and Business in Croatia, Gospodarstvo istočne Hrvatske – jučer, danas, sutra, str. 460–480.
Dečman, N. (2022.), Pristupi usavršavanju vještina internih revizora – soft skills, 24. Savjetovanje - Interna revizija i kontrola, Zagreb: HZRFD, str. 223–240.
Dečman, N., Rep, A. i Titgemeyer, M. (2022.), Who is more eager to use Gamification in Economic Disciplines? Comparison of Students and Educators, Business Systems Research, 13(2), 96–116. https://doi.org/10.2478/bsrj-2022-0017
Đurović, M., Rep, A. i Dečman, N. (2021.), Towards full digitization of the financial reporting – overview of the financial reporting languages, 12th International Odyssey Conference. FEB Zagreb, str. 55–70. https://doi.org/10.22598/odyssey/2021.3
Meeh-Bunse, G., Luer, K. i Dečman, N. (2020.), Financial reporting of SMEs in Germany and Croatia – comparative analysis, 11th International Odyssey Conference, FEB Zagreb, str. 39–56. https://doi.org/10.22598/odyssey/2020.2
Žager, K., Dečman, N. i Rep, A. (2020.), The Impact of Artificial Intelligence on the Accounting Process, u: Leko Šimić, M. & Crnković, B. (ur.), Zbornik radova RED 2020 - 9th International Scientific Symposium "Region, Entrepreneurship, Development", Osijek, Josip Juraj Strossmayer University of Osijek, Faculty of Economics in Osijek, str. 1430-1444.
Žager, K., Dečman, N. i Novak, A. (2019.), Importance of ethics in the education of accountants, Ekonomski vjesnik, 32(2), str. 463-476.
Dečman, N. i Rep, A. (2018.), Do Croatian Companies Recognize Benefits of Integrated Reporting?, Zagreb international review of economics & business, 21(Special Conference Issue), str. 31-42.
Žager, K. i Dečman, N. (2016.), Guidelines and Recommendations for Improving the Micro Entities Model of Financial Reporting, u: Procedia Economics and Finance, Special issue - 3rd Global Conference on Business, Economics, Management and Tourism, (39), str. 451-457. doi:https://.org/10.1016/S2212-5671(16)30348-3. ISSN 2212-5671
Dečman, N. (2016.), The use of non-accounting information in the management of a company - Croatian experiences, u: Galetić, L., Načinović Braje, I. i Jaković, B. (ur.), 8th International Conference - "An enterprise Odyssey: Saving the Sinking Ship Through Human Capital", Zagreb, Croatia, June 08-11, 2016, Zagreb: Faculty of Economics & Business, str. 533-540. Mamić Sačer, I., Dečman, N. i Sever I. (2015.), The influence of accounting regulation simplification on the financial reporting of micro entities – the case of Croatia, Economic Research - Ekonomska Istraživanja, 28(1), str. 593-607. doi: 10.1080/1331677X.2015.1084888.
OSTALI IZVORI:
RHMZO (2025.), CroRIS, Zagreb: Ministarstvo znanosti i obrazovanja; SRCE, preuzeto 4. travnja 2025. s https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/299256
Ekonomski fakultet - Zagreb (2025.), Ekonomski fakultet - Zagreb: Nikolina Dečman, preuzeto 4. travnja 2020. s https://www.efzg.unizg.hr/ndecman
CITIRANJE:
Ekonomski fakultet - Zagreb (2025.), Leksikon Ekonomskog fakulteta – Zagreb: Nikolina Dečman, preuzeto [upisati datum preuzimanja] s https://lef.net.efzg.hr/po%C4%8Detna/abecedarij/d/nikolina-de%C4%8Dman