Đuro Račić rođen je 1904. godine u Glini. Maturirao je u I. klasičnoj gimnaziji u Zagrebu, gdje od godine 1925. u najstarijem dnevniku ''Obzor'' daje redoviti pregled pod naslovom ''Narodno gospodarstvo''. Godine 1926. apsolvirao je na Pravnom fakultetu i Ekonomsko-komercijalnoj visokoj školi pa na temelju posebnih strogih ispita i obranjene svoje disertacije o jugoslavenskom valutnom problemu stječe i prvi jugoslavenski doktorat ekonomskih i komercijalnih znanosti (1927.). U čast doktoru komercijalnih znanosti g. Đuri Račiću, novinaru održana je 30. lipnja prva svečana promocija na ekonomsko-komercijalnoj visokoj školi u Zagrebu.
Od godine 1927. do 1932. radio je kao inozemni dopisnik uglavnom u Berlinu i u Parizu proširujući svoja proučavanja tako da je 1929. godine izašla njegova knjiga ''Financijska znanost“, a 1931. godine i ''Međunarodna politika i problemi svjetskog gospodarstva''. Na jugoslavenskom natječaju za najbolju obradu problema svjetske ekonomske krize njegova studija dobila je prvu nagradu (1932.). U to doba je sa Ekonomske-komercijalne visoke škole povukao svoj habilitacijski rad o agrarnim problemima ne želeći ga prilagoditi prevladalom naučavanju, a s tim u vezi je 1933. godine izdao svoju brošuru ''Na obranu nauke'' s primjerima plagijarizma njegovog i tuđeg intelektualnog rada.
Od 1932. do 1943. godine radio je kao tajnik Saveza komunalnih štedionica u Zagrebu, od 1938. godine kao tajnik Saveza slavenskih komunalnih štedionica (Poljske, ČSSR i Jugoslavije), a te je godine uredio poljsko, češko, srpsko i hrvatsko izdanje međuslavenskog rječnika, napisao niz studija i članaka u domaćim i stranim časopisima, bio članom uprave Međunarodnog instituta za štednju, te na brojnim međunarodnim kongresima i konferencijama. Nakon teške bolesti, od 1943. do 1945. godine zaposlio se kao tajnik u Komori za novčarstvo i osiguranje u Zagrebu.
Narodna vlast imenovala ga je 1945. godine nadzornim delegatom nad svim novčarskim organizacijama u Zagrebu, kao i likvidatorom spomenute Komore.
Članom komisije za privrednu obnovu zemlje u Beogradu imenovan je 1946. godine, ali se iste godine vraća predavati u Ekonomsko-komercijalnu visoku školu u Zagrebu. Kao honorarni nastavnik škole predavao je predmete ''Privredno planiranje'' i ''Nauka o novcu i kreditu'' te ostale predmete javnih financija uključujući osiguranje. Od 1947. godine bio je stalni honorarni nastavnik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu za iste predmete. Držao je nastavu o kreditnim (bankarskim) ustanovama i o njihovom poslovanju, te o ekonomici komuna. U zvanje predavača Ekonomskog fakulteta izabran je 1948. godine, u zvanje docenta za predmet ''Financijski sistem'' 1949. godine a u zvanje izvanrednog profesora za isti predmet 1953. godine. Redoviti profesor za predmet ''Financije'' postaje 1956. godine. Predsjednik Katedre za financije bio je od 1958. do 1960. godine, a dekan Fakulteta 1955/56. godine.
Pored njegovih predavanja u Pragu, Varšavi, Poznanju, Bratislavi i Londonu objavljivane su njegove studije i prikazi u stručnim časopisima Francuske, Njemačke, Poljske i ČSSR kao i u domaćim časopisima. Uz članstvo u Međunarodnom institutu za javne financije, bio je član sindikalne organizacije nastavnika, član sveučilišne i fakultetske komisije za međunarodne veze, ekonomski redaktor ''Jugoslavenske enciklopedije'' za NRH, suradnik ''Privrednog leksikona'', niz godina član Upravnog odbora Gradske štedionice, Komunalnog savjeta i komisije za stambenu problematiku itd. Također je predavao i na Ekonomskom fakultetu u Skopju.
VAŽNIJA DJELA:
Dr. Đuro Račić autor je nekoliko skripti izdanih u Skopju i Zagrebu (Uvod u privredno planiranje, 1947., Osnovi nauke o novcu i kreditu, 1947., Planiranje narodne privrede, 1949.Razvoj monetarnih sistema, Skopje, 1961., Kreditni sistemi. Financiranje stambene izgradnje. Štednja, Skopje, 1962. i Novčani i kreditni sistemi, Skopje, 1966.) te sljedećih publikacija:
Račić, Đ. (1929.), Financijska znanost, Zagreb: [s. n.].
Račić, Đ. (1931.), Međunarodna politika i problemi svjetskoga gospodarstva, Zagreb: [s. n.].
Račić, Đ. (1933.), Mrtva i živa štednja, Zagreb: Savez štedionica Kraljevine Jugoslavije.
Račić, Đ. (1933.), Svjetski dan štednje, Zagreb: Savez štedionica Kraljevine Jugoslavije.
Račić, Đ. (1933.), Na obranu nauke : jedan prilog izgrađivanju naše znanosti, Zagreb: [s. n.].
Račić, Đ. (1955.), Nauka o novcu, Zagreb: Školska knjiga.
OSTALI IZVORI:
Ekonomski fakultet u Zagrebu (1980.), 60 godina Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Zagreb: Ekonomski fakultet, str. 26., 269-270.
CITIRANJE:
Ekonomski fakultet – Zagreb (2025.), Leksikon Ekonomskog fakulteta – Zagreb: Đuro Račić, Zagreb: Ekonomski fakultet, preuzeto [upisati datum preuzimanja] s https://sites.google.com/net.efzg.hr/lef/po%C4%8Detna/abecedarij/r/%C4%91uro-ra%C4%8Di%C4%87